Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) se po nové legislativní změně stává klíčovým dokumentem pro SVJ vedle níže uvedených důvodů v otázce rozúčtování, které je přímo závislé na údajích z PENB. Průkaz je ovšem nezbytný i pro řadu dalších situací.
Podle nové legislativy, která je účinná od 1.1. 2024 a platí pro rozúčtování nákladů za rok 2024 a dále, je PENB základem nové kategorizace dělení základní a spotřební složky. Vyhláška č. 274/2023 Sb., kterou se mění vyhláška č. 269/2015 Sb., o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům, ve znění vyhlášky č. 376/2021 Sb. zavádí novou kategorizaci dělení základní a spotřební složky podle tepelně technického stavu budovy. Rozhodující pro zařazení do dané kategorie je takzvaný koeficient prostupu tepla Uem, který naleznete právě v PENB.
Údaj koeficientu prostupu tepla vašeho domu bude nezbytným podkladem potřebným pro rozúčtování nákladů na vytápění právě pro nové stanovení poměru základní a spotřební složky – čím je vyšší energetická kvalita budovy, tím bude vyšší základní složka.
Nové pravidlo zní, že pokud nebude pro rozúčtování nákladů PENB předložen, budova bude klasifikována jako mimořádně nehospodárná = kategorie G a poměr základní a spotřební složky bude 40:60. I v tomto případě však vyhláška nově umožňuje, aby mohla být základní složka na základě rozhodnutí shromáždění vlastníků nebo členské schůze družstva o 10 % navýšena, nebo snížena.
Povinnost zpracovat PENB (Průkaz energetické náročnosti budovy) pro bytové domy je v České republice upravena zákonem č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.
Průkaz energetické náročnosti budovy je obvykle zpracováván certifikovanými energetickými specialisty. PENB musí zajistit majitel budovy nebo společenství vlastníků jednotek.
Pozor na poměrně častý omyl, kdy se domníváte, že pokud nedošlo k žádným změnám ovlivňujících energetickou bilanci budovy, není nutné nechávat PENB zpracovávat znovu. Jak stanoví zákon o hospodaření energií, průkaz energetické náročnosti má pouze desetiletou platnost, a to včetně případů, kdy nedošlo k žádným změnám. Pokud změny nastaly, je nutné nechat zpracovat PENB nový bez ohledu na časovou platnost průkazu.
Při jakých dalších příležitostech může být na SVJ požadováno předložení aktuálního PENB.
1. Při prodeji nebo pronájmu jednotlivé jednotky – vlastník jednotky musí mít k dispozici platný PENB, nebo pokud tento dokument není, může jej nahradit vyúčtováním za energie za poslední 3 roky.
2. Při prodeji nebo pronájmu celého bytového domu – zde je PENB povinný a nelze jej nahradit jiným dokumentem.
3. U budov s energeticky vztažnou plochou nad 500 m² (od roku 2026 nad 250 m²), pokud je budova ve vlastnictví veřejného subjektu – například obecní bytové domy.
4. Při větších renovacích – pokud se jedná o rekonstrukci, která ovlivňuje energetickou náročnost budovy.
Je dobré brát v potaz i to, že SVJ může být sankcionováno za neplatný PENB, a to do výše 200 000 Kč podle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.
Jak tedy postupovat v případě neplatného PENB.
Po propadnutí průkazu je nutné oslovit odborníka – energetického specialistu. Seznam energetických specialistů oprávněných k vypracování průkazu energetické náročnosti budov (PENB) je dostupný na oficiálních stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Tento seznam můžete nalézt zde.
Na této stránce můžete ověřit platnost oprávnění energetických specialistů a vyhledat odborníka podle vašich potřeb. Je důležité spolupracovat pouze s certifikovanými specialisty, aby byl PENB zpracován v souladu s platnou legislativou.
SVJ by mělo zajistit archivaci platného PENB, aby jej mohlo na požádání poskytnout vlastníkům.